Ambassadør for kampanjen Smak deg frem. Foto: Smak deg frem
Mari Solhaug Mo (19) er andreårs kokkelærling ved Stallen og Fyr i Oslo. Hun er fra Bryne, og fant veien til kjøkkenet uten en tydelig plan om å bli kokk.
– Jeg var glad i praktisk arbeid og likte at dagene ikke var like, forteller Mari.
Ungdomsskolens teoritunge hverdag ble avgjørende for at Mari søkte seg til Restaurant- og matfag på videregående. Og ønsket om mer praksis ble fort oppfylt. Allerede på Vg1 fikk hun flere dager i uka på kjøkkenet, og gjennom utplassering oppdaget hun at det var her hun trivdes best. Hun prøvde både konditori og kjøttfag, men det var kokkefaget som festet seg.
– Jeg tenkte egentlig ikke at jeg skulle bli kokk. Men da jeg var i utplassering på restaurant, falt det i smak. Det var noe jeg kunne se for meg å holde på med lenge.
For Mari handler mestring sjelden om store øyeblikk. Det er de små justeringene som betyr mest. Foto: Smak deg frem
To kjøkken. To tempo.
I dag er Mari lærling på to kjøkken med tydelig ulike rammer. På Stallen er menyen satt og antall gjester kjent. På Fyr er servicen mer uforutsigbar, med løpende bestillinger.
– Det er travelt på to forskjellige måter, og jeg liker begge deler. Det gjør læretiden bredere, og jeg lærer mye av å bytte mellom dem.
Det er tempoet hun trives best med. Ikke som stress, men som struktur i arbeidshverdagen.
– Fra man kommer på jobb, må man bare i gang. Det er alltid noe å gjøre, og man kjeder seg aldri.
Mestring i små steg
For Mari handler mestring sjelden om store øyeblikk. Det er de små justeringene som betyr mest.
– Når noe ikke har gått bra før, og jeg får det til neste gang, da kjenner jeg mestring. Da føler jeg at jeg er på rett plass.
Som lærling er hun tydelig på hvor viktig det er å ha erfarne, faglærte kokker rundt seg, særlig når tempoet er høyt. Det gir trygghet, men også rom for å prøve og feile.
– Når det blir hektisk, er det alltid flinke kokker rundt meg som jeg kan støtte meg på eller spørre. Det gjør at man tør å prøve.
Trygghet på laget i læretiden
Hun beskriver et kjøkken der samarbeid er helt avgjørende. Alle er avhengige av hverandre for at service skal fungere, og det skaper et tett arbeidsmiljø.
– Man jobber i lag, og det betyr mye.
Lærlingkonkurranser som læringsboost
Mari liker spesielt godt å jobbe med varmebehandling, fisk og teknikker som krever presisjon. Samtidig setter hun pris på det kreative rommet kjøkkenet gir.
– Selv om du er lærling, får du være med og se hvordan retter utvikles. Du kan stille spørsmål, smake og lære. Det er et kreativt miljø.
Ved siden av arbeidshverdagen har Mari deltatt i lærlingkonkurranser. Det beskriver hun som en helt egen læringsarena hvor hun får mulighet til å jobbe mer konsentrert og i dybden.
– På jobb gjør du mange forskjellige ting. I konkurranse jobber du med én rett, og går mye mer i dybden.
Nervene er alltid til stede før konkurranser, men hun har lært å håndtere dem.
– Jeg har lært å jobbe med nervene. Det handler mye om stressmestring.
Mari Solhaug Moi, kokkelærling på Fyr og Stallen
Ingen hast. Bare læring
Mari er realistisk om fremtiden og har ikke én bestemt plan. Først og fremst ønsker hun å bli dyktig i faget. Om hun blir kokk hele livet, vet hun ikke ennå.
– Jeg tror man aldri blir ferdig utlært. Det er alltid noe nytt å lære, så lenge du er nysgjerrig.
Hun ser for seg å jobbe ulike steder, kanskje også i utlandet, og samle erfaring. Å åpne noe eget er foreløpig mer en tanke enn en konkret plan.
For Mari handler det ikke om å komme raskt videre, men om å lære mest mulig der hun er.